2025-ben tovább szigorodtak a fűnyírás szabályai, különös tekintettel a zajvédelemre. A fűnyírás csak meghatározott időszakokban végezhető, különösen lakott területen. A szabályszegőket akár 150.000 forintos bírsággal is sújthatják.
Miért kellett szabályozni a fűnyírást?
A zajos kerti munkák - különösen hétvégén vagy a pihenőidőszakokban - hosszú évek óta feszültségforrást jelentenek a lakóközösségekben. Az önkormányzatok és a környezetvédelmi szervek célja az volt, hogy egyensúlyt teremtsenek a karbantartási igények és a lakók nyugalma között. Ezért 2025-ben több település, köztük Pécs és Zalaegerszeg is új rendeletet léptetett életbe a fűnyírás időbeni korlátozására.
Mikor szabad fűnyírót használni 2025-ben?
A pontos időpontokat minden esetben az adott önkormányzat szabályozza, de a legtöbb helyen az alábbi általános korlátozások érvényesek:
-
Hétköznapokon: reggel 8:00-tól este 18:00-ig
-
Szombaton: reggel 9:00-tól délután 15:00-ig
-
Vasárnap és ünnepnapokon: TILOS a motoros fűnyírás
Fontos kiemelni, hogy a tilalom nem csak a fűnyírókra, hanem a fűkaszákra, lombfúvókra és más hangos gépekre is vonatkozik. Aki ezt megszegi, akár 150.000 Ft-os pénzbírságra is számíthat.
Zajvédelem és a lakóközösségek jogai
A zaj elleni védelem 2025-ben kiemelt környezetvédelmi kérdés lett. A zajvédelmi előírások megszegése nemcsak pénzbírságot, hanem lakossági panaszbejelentést és akár hatósági intézkedést is vonhat maga után. Több városban már külön zajvédelmi rendelet is életbe lépett, amely a fűnyírásra is kiterjed.
Kivételes esetek - mi a helyzet társasházaknál és irodáknál?
Az ingatlankezelő cégek számára komoly kihívás, hogy a zöldterületek gondozását úgy ütemezzék, hogy az ne ütközzön a zajvédelmi szabályozásokkal. Itt különösen fontos a pontos tervezés és az előírások betartása. Egy tapasztalt ingatlanüzemeltető cég könnyedén képes úgy megszervezni a karbantartást, hogy a gyep gondozása ne zavarja a lakókat és ne sértse a jogszabályokat.
Hogyan lehet jogszerűen fűnyírni?
Az alábbi gyakorlati tanácsok betartásával elkerülhető a bírság és a konfliktus:
-
Ellenőrizd az önkormányzat honlapján a helyi rendeleteket
-
Használj halkabb elektromos vagy akkumulátoros eszközt
-
Időzítsd a fűnyírást hétköznap délelőttre
-
Amennyiben céges vagy közösségi zöldterületet gondozol, érdemes egy professzionális zöldterület kezelő céggel dolgozni, aki ismeri a helyi előírásokat
Bírságok és következmények
2025-ben a bírság összege 20.000 Ft-tól akár 150.000 Ft-ig terjedhet, attól függően, hogy milyen mértékű és gyakoriságú a szabálysértés. Ismételt esetben a hatóságok szigorúbban lépnek fel, különösen akkor, ha közérdekű panasz is érkezik.
Mit tehetsz, ha nem vagy biztos a szabályokban?
Ha nem tudod pontosan, milyen előírások vonatkoznak rád, a legjobb megoldás, ha kapcsolatba lépsz egy helyi szakértővel. A Manageair például nemcsak a zöldterületek gondozásával foglalkozik, hanem ismeri a helyi szabályozásokat is, így biztos lehetsz benne, hogy minden jogszerűen történik.